seriale online

Skandal bardzo angielski, czyli kontrowersje obyczajowe w nowym mini serialu od BBC

”A Very English Scandal” to najnowsza miniseria od BBC, oparta na autentycznych wydarzeniach z historii brytyjskiej polityki lat 60/70 XX wieku. Fabuła opowiada o głośnym skandalu, dotyczącym ówczesnego lidera partii Liberalnej, Jeremy'ego Thorpe’a (w tej roli Hugh Grant), który został oskarżony przez swojego byłego kochanka Normana Scotta (Ben Wishaw) o zlecenie jego zabójstwa. Proces sądowy miał rozgłos ogólnokrajowy i zakończył się oczyszczeniem Thorpe'a z zarzutów, jednak informacje o jego domniemanych kontaktach homoseksualnych z innymi mężczyznami definitywnie zakończyły jego karierę polityczną.


najlepsze seriale online

Trzyczęściowa seria, mimo, że przygląda się prawdziwym wydarzeniom, nie robi tego w sposób dokumentalny. Wskazuje na to chociażby jednoznaczne podkreślanie winy Thorpe'a i jego wkład w planowanie zamachu na Scotta, co stoi wbrew oficjalnemu materiałowi dowodowemu, przedstawionemu w tej sprawie.

Z powodów natury prawnej, żadna produkcja kinowa ani telewizyjna na temat nie mogła powstać za życia byłego polityka. W tym roku od jego śmierci mijają 4 lata. Twórcy nie chcieli pomijać historii zdarzeń drugiej strony konfliktu – prawdziwy Norman Scott pojawia się na chwilę pod koniec ostatniej części serii.


najlepsze seriale za darmo online


Serial porusza takie tematy jak problem osób społeczności LGBT w Wielkiej Brytanii ubiegłego wieku, gdzie homoseksualizm był prawnie uznawany za przestępstwo, konflikt klasowy, ambiwalentnie moralne działania osób uprzywilejowanych (politycy) oraz toksyczne mechanizmy funkcjonowania prasy, w tym prasy tabloidowej.


seriale online za darmo

Oprócz Hugh Granta i Bena Wishawa w produkcji występują tacy znani aktorzy jak Alex Jennings, Patricia Hodge oraz Jason Watkins.