seriale online
“Ruchome piaski” - pierwszy szwedzki serial kryminalny Netflixa

W jednym ze szwedzkich liceów dochodzi do grupowego morderstwa, a podejrzenia padają na uczennicę, która jako jedyna ocalała ze strzelaniny bez poważnego uszczerbku na zdrowiu.


Nowy serial Netflixa “Ruchome piaski” powstał na podstawie bestsellerowej książki Malin Persson Giolito, która została okrzyknięta najlepszą powieścią kryminalną 2016 roku. 


Fabuła serialu przedstawia dramatyczne losy Mai Norberg - uczennicy ostatniej klasy liceum, która została osadzona w areszcie w związku z toczącym się procesem o morderstwo. Pierwszy odcinek serialu rozpoczyna się właśnie od masakry w szkole, po czym widz podąża za bohaterką do szpitala, gdzie zostaje przebadana, a następnie zatrzymana. Bohaterka, która jest w ewidentnym szoku, zostaje odcięta od świata - rodziny, znajomych, a także gazet czy telewizji. Jedyne co wie, to że oskarżono ją o morderstwo, współudział oraz usiłowanie zabójstwa.


Ruchome piaski - o czym jest serial?


Akcja podzielona jest na dwie części, które twórcy serialu sprawnie przeplatają między sobą - szczegóły poprzedzające tragedię i sam proces, w którym bierze udział główna bohaterka. Fabuła oparta jest więc na wspomnieniach sprzed tragicznego wydarzenia oraz konsekwencjach szkolnej strzelaniny. Wraz z Mają, z biegiem czasu odkrywamy coraz to nowe aspekty związane z masakrą w szkole, jednak do samego końca tak naprawdę nie wiemy co się rzeczywiście wydarzyło tego feralnego dnia. Serial porusza wiele ważnych i aktualnych tematów związanych z terroryzmem czy ksenofobią. Zwraca też uwagę na wpływ mediów na jednostkę w społeczeństwach demokratycznych, a o tym jak wielką siłę posiada opinia publiczna można by mówić wiele.


Nieoczywista fabuła, a także wyjątkowa kreacja młodej aktorki powodują, że serial do samego końca pozostawia widza w stanie niepewności, przez co ciężko się od niego oderwać. Na szczególne uznanie zasługuje gra aktorska Hanny Ardéhn, która tworzy postać niejednoznaczną i nieprzewidywalną. Do ostatniego odcinka nie wiadomo co siedzi w głowie bohaterki, czy mamy do czynienia z ofiarą czy morderczynią.