seriale online

„Opowieść Podręcznej” sezon 2 – recenzja [SPOILERY]

The Handmaid's Tale (2017)

Dramat bazujący na książce autorstwa Margaret Atwood, W niedalekiej przyszłości gwałtownie spada liczba narodzin, co spowodowane jest zatruciem środowiska i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dystopijna przyszłość, totalitarny i chrześćjańsko-fundamentalny rząd ,,Gilead" odgrywa znaczną rolę w kształtowaniu się Stanów Zjednoczonych po cywilnej wojnie.Społeczeństwo jest organizowane przez żądnych władzy liderów wzdłuż nowego, zmilitaryzowanego, hierarchicznego reżimu fanatyzmu i nowo utworzonych klas społecznych, w których kobiety są brutalnie podporządkowane. Natomiast prawo nie zakazuje pracować, posiadać majątku, obchodzić się z pieniędzmi ani czytać. Niepewność panująca na całym świecie doprowadziła do poboru kilku pozostających płodnych kobiet w Gileadzie, zwanych ,,Służebnicami". Zgodnie z ekstremistyczną interpretacją relacji biblijnej. Kobiety są przydzielone do domów elity rządzącej, gdzie muszą poddać się zrytualizowanemu gwałtu ze swoimi męskimi panami, aby zajść w ciążę i nosić dzieci dla tych mężczyzn i ich żon. The Handmaid's Tale online

Drugi sezon „Opowieści Podręcznej” za nami. Czy drugi sezon sprostał poprzeczce jaką zostawił po sobie sezon pierwszy? Liczne nominacje do Nagród Emmy, mogłyby sugerować, że tak, ale czy aby na pewno?

Sezon pierwszy wzorowany był na książce Margaret Atwood, natomiast sezon drugi był już brutalną wizją twórców. Choć aktorstwo stało na wysokim poziomie, a początek sezonu był mocny (poznaliśmy historie Moiry i Sereny), a potem dostaliśmy kilka naprawdę mocnych scen, to sezon zamknął się nadzwyczaj… Przewidywalnie.

June po raz kolejny nie ucieka. Tym razem to, że ucieczka będzie udana wydaje się nie uniknione, ale nasza bohaterka zakłada kaptur i w rytm „Burning Down The House” odwraca się i zostawia swoje drugie dziecko z Emily. Czy dla odmiany poniesie konsekwencje tej ucieczki? Czy ma szansę pomóc swojej pierwszej córce z zewnątrz, czy przez 9 odcinków następnego sezonu wszystko będzie szło nie tak, by w 10. odcinku June (Elisabeth Moss) otrzymała od kogoś pomoc?

Komendant Lawrence, do którego domu trafiła Emily (w tej roli utalentowana Alexis Bledel), to też doskonały przykład tego, że twórcy próbowali nas zaskoczyć, ale coś poszło nie tak. Jest tak przerysowany, że od pierwszej sceny z nim, wiadomo, że coś jest nie tak. Bardzo szybko można domyślić się, że choć prawdopodobnie maczał palce we wprowadzeniu nowego ustroju, to po czasie zaczął tego w jakiś sposób żałować. Kiedy Emily zabija Ciotkę Lydię (świetna scena, swoją drogą, chyba najbardziej niespodziewana z całego sezonu!), trudno mieć wątpliwości, że zostanie za ten czyn srogo ukarana.

Dostaliśmy doskonałe aktorstwo, dostaliśmy świetną ścieżkę dźwiękową, dostaliśmy klimatyczne zdjęcia, które utrzymywały mroczny klimat świata przedstawionego.

Opowieść Podręcznej sezon 3

Co czeka nas w sezonie trzecim? Według twórców serialu zobaczymy dalszą historię Emily i Nichole. Czeka nas też więcej scen z komendantem Lawrencem. Ma być także historia Rity, na co czekamy z ciekawością i mamy nadzieję, że aktorka zaprezentuje pełen kunszt swego talentu. Czeka nas także powrót do kolonii. Czyli dalszy rozwój przedstawionych już wątków, które o wiele ciekawiej byłoby zamknąć, bo wszystko wskazuje na to, że trzeci sezon będzie przedstawiał po prostu rozkład dystopijnego społeczeństwa Gileadu, czyli coś czego uświadczyć możemy w wielu tego typu tworach.