seriale online

Bandersnatch - kto ustala zasady gry? [SPOJLERY]

Czarne lustro (2011)

Brytyjski serial telewizyjny w każdym odcinku rozkładający na czynniki pierwsze współczesne społeczeństwo. W zabawny sposób analizuje nieoczekiwane konsekwencje działania i wprowadzania nowych technologii. Czarne lustro online

Nowy długo wyczekiwany sezon "Czarnego Lustra" rozpoczął się nietypowo. Bandersnatch to pierwszy pełnometrażowy format w historii serialu. Co więcej, mamy do czynienia z filmem interaktywnym, podczas którego widz momentami wciela się w reżysera i może wybrać własną wersję przedstawionej w serialu historii, czyli inaczej mówiąc kieruje fabułą filmu. Pomysł nie jest zupełnie nowy, bo powstawały już produkcje, w których losy bohatera są oddawane w ręce widza, jednak twórcy dodają do tego motywu znany z serialu Black Mirror iście niepokojący klimat.

Fabuła zaskakuje nie tyle sposobem prowadzenia narracji, co zagwozdką - czy faktycznie mamy wpływ na decyzje podejmowane przez bohatera. Interaktywność produkcji polega na tym, że co pewien czas na ekranie pojawiają się rozwidlenia akcji, podczas których widzowie wybierają jedną z opcji dotyczących fabuły. Widz ma więc wpływ na akcję. No właśnie, czy aby na pewno? Może to tylko iluzja wolnego wyboru?

Głównym motywem, wokół którego rozgrywa się akcja filmu jest gra komputerowa zaprojektowana przez głównego bohatera - tytułowy Bandersnatch. Akcja osadzona jest w 1984 roku - szalonych latach 80-tych, nie brakuje więc lekko psychodelicznych elementów. Stefan, 19 letni informatyk (Fionn Whitehead) marzy o stworzeniu gry komputerowej na podstawie powieści przygodowej, którą czytał w dzieciństwie. Z biegiem czasu, podczas tworzenia gry coraz bardziej zaciera mu się granica pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością. Główny bohater zaczyna wierzyć, że nie ma kontroli nad własnymi decyzjami, że kieruje nim ktoś z zewnątrz.

Odcinek jest dostępny w serwisie Netflix od 28 grudnia 2018 roku.